آوریل, 2020 بدون نظر آموزش های افتتاح حساب ارزی

برای انجام پوکر در وان ایکس بت کلیک کنید

برای رفتن به سایت وان ایس بت از آدرس صفحه اول کلیک کنید چون هر روز لینک بدون فیلتر می گذارم. فیلتر شکن رو خاموش کنید و در صفحه اول روی وان ایکسبت کلیک کنید.

تگزاس هولدم

بازیکنان سعی می کنند با استفاده از دو hole کارت و 5 کارت عمومی روی میز، بهترین دست 5 کارتی ممکن خود را بسازند. ارزش کارت ها از دو شروع شده و تا آس ادامه می یابد. به عبارت دیگر، آس با ارزش ترین کارت یک دسته و دو کم ارزش ترین کارت است. در بازی خال ها ارزشی ندارند. برای مثال، یک آس الماس ارزشی برابر با آس خشت دارد.در تگزاس هولدم به هر نفر 2 کارت داده می شود

برای درست کردن دست مورد نظر حداقل باید از یکی از کارت های hole (کارت های دست بازیکن) استفاده کنید.

پوکر اوماها

در این پوکر که قوانین آن شبیه به تگزاس هولدم است، یک تفاوت عمده وجود دارد و آن داشتن چهار کارت پنهان (hole) در دست هر نفر به جای دو کارت است ، که البته باز هم از تشکیل بهترین پنج کارت یعنی دو کارت از دست و سه کارت از زمین می تواند استفاده کند. لازم به ذکر است که کارتهای زمین همانند تگزاس هولدم پخش می شود .از چهار کارت hole دو تای انها استفاده میشود

نکته قابل توجه دیگر نحوه محدودیت میزها و میزان بیشترین حد اضافه کردن پول وسط زمین( Raise ) می باشد که در سه قالب مختلف تعیین می گردد :

1-پوکر اوماهای محدود (Limit Omaha Poker ) :

 در این مدل برای هر بازی محدودیت تعیین می شود، تنها تفاوتش این است که نفر بعد از پخش کننده کارت ( Small Blind ) نصف مینیمم میز را گیر است با این توضیح که گاهی اوقات این رقم از نصف مینیمم میز بیشتر است و دومین نفر بعد از پخش کننده کارت ( Big Blind ) به میزان مینیمم میز گیر می باشد. برای مثال اگر میزی محدودیت 2 $/4 $ داشته باشد، آن وقت نفر اول به میزان 1 $ و نفر دوم 2 $ گیر خواهند بود که این محدودیت در میز 15 $/30 $ برای نفر اول 10 $ و نفر دوم 15 $ است. همانطور که می بینید محدودیت نفر دوم بیش از نصف مینیمم میز می باشد.

2-پوکر اوماهای محدود به پول وسط زمین ( Pot Limit Omaha Poker ) :

در این مدل محدودیت نفر اول و دوم بر اساس محدودیت میز یعنی همانند تگزاس هولدم است، ولی کمترین میزان افزایش به اندازه ای است که نفر اول افزایش داده، مثلا اگر نفر اول 5 دلار افزایش داده، نفر دوم هم باید حداقل به میزان 5 دلار افزایش دهد. بیشترین میزانی که می توان به پول وسط اضافه کرد به همان میزانی است که پول در وسط وجود دارد . برای مثال اگر در وسط زمین تا کارت چهارم 100 دلار جمع شده ، نفر اول می تواند به همان میزان 100 دلار اضافه کند و نفر بعد از او می تواند تا 300 دلار اضافه کند ، چرا که 100 دلار خودش در وسط بابت ادامه بازی قرار می دهد و 100 دلار هم که نفر قبل به وسط اضافه کرده و در مجموع با پولی که از قبل بوده ، 300 دلار در وسط زمین می باشد.

3-پوکر اوماهای نا محدود ( No Limit Omaha ) :

 در این مدل هم محدودیت میز و کمترین میزان افزایش مانند مدل قبل است، ولی بیشترین میزان افزایش به میزان پول هر کس می باشد و اصطلاحا تا مرحله رِست ( All In ) می توانید پول وسط را افزایش دهید .

انواع بازی ها

1-بازی های رینگ

مزیت بارز بازی های رینگ را می توان در “آزادی عمل” خلاصه کرد. در این بازی ها توسط محدودیت های زمان ثبت نام برای مسابقه محدود نمی شوید و می توانید هر زمانی که دوست داشتید بازی را شروع کرده و هم موقع خواستید از آن کناره گیری کنید. می توانید هرقدر که خواستید بازی کنید و یا پس از یک بازی کوتاه آن را بی خیال شوید. انتخاب با شماست.

می توانید روی تجزیه و تحلیل بازی تمرکز کرده و بازی خود را توسعه دهید. در تورنامنت ها باید سعی کنید از افزایش های شرط های مبهم اطلاع داشته باشید که این موضوع از تمرکز شما برای پیشرفت بازی تان کم خواهد کرد.در این بازی ها با روندهای باخت کمتری در مقایسه با تورنامنت ها مواجه می شوید. دلیل این امر آزادی عمل بیشتر و داشتن کنترل بیشتر بر بازی های رینگ است.در بازی های رینگ نیازی به ارائه ی سهام برابر در بازی مانند تورنامنت ها نخواهد بود

اگر پس از مدتی از اجرای این نوع بازی ها خسته شدید و به دنبال پیروزی های بزرگ تر و بیشتری بودید، بهتر است به سمت بازی های تورنامنت یا یا سیت اند گو بروید.

2-تورنامنت ها

قبل از شرکت در تورنامنت ها، اطلاع داشتن از مقدار جوایز امکان پذیر است. ما با ارائه ی تورنامنت های روزانه و هفتگی به شما فرصت بازی در بازه های خاصی را می دهیم. شما می توانید با شرکت در این مسابقات جوایز بزرگی برنده شوید. در صورت بازی با کارت های درست، پوکر جهانی فرصت دستیابی به سودهای زیاد را ضمانت می کند.

برخلاف بازی های رینگ، در این مسابقات فقط نفر اول برنده ی جایزه نمی شود. در مسابقات قهرمانی تورنامنت ما در بازی هایی مانند Grizzy Games, Rattlesnake Open و Eagle Cup 9 نفر اول می توانند جوایزی را برنده شوند و نفر اول این مسابقات می تواند بدون پرداخت هیچ هزینه ای در یک مسابقه ی پوکر زنده به انتخاب خودش شرکت کند

3-sit and go

Sit & Goها در مقایسه با تورنامنت ها پرسرعت تر بوده و به محض مشخص شدن تعداد بازیکنان ثبت نام شده شروع می شوند. این بازی ها مناسب بازیکنانی هستند که وقت اضافه برای صرف کردن پای میزهای چندگانه ی تورنامنت های بزرگ ندارند. 

قبل از شروع بازی اندازه ی جایزه مشخص می شود و با استفاده از یک استراتژی توسعه ای و افزایشی می توان ایده ی خوبی در باره ی توان امکان کسب پیروزی داشت.

فرض کنید می‌خواهید فراتر از رویکرد ساده و کاربردیِ هرگز نشان ندادن کارتها بروید و می‌خواهید به صورت انتخابی و در موقعیت مناسب کارتهایتان را بعد از بردن یک دست به حریفان نشان بدهید. حالا این کار را باید چه زمانی و بر چه پایه‌ای انجام دهید؟ از آنجایی که به نظر شخصی من فقط یک

جواب صحیح به این سوال وجود ندارد، نظر سه پوکر باز حرفه ای و کاربلد را مطرح می‌کنم و تصمیم نهایی را به خودتان واگذار می‌کنم.

دنیل نگرانو

دنیل نگرانو درکتاب پوکر خودش یعنی بینش هولدم برای همه پوکربازها” توصیه می‌کند که کارت‌هایتان

را هر بار که یک بازی کرده‌اید که“ معمولاانجام نمی‌دهید و برنامه‌ای برای انجام مجدد آن حین آن جلسه بازی پوکر ندارید، می‌توانید نشان دهید. انجام این کار اطلاعات غلطی در مورد بازی پوکر شما به حریفان می‌دهد و ممکن است حریفان ضعیفتر فرض کنند که شما بازی متداول خودتان را انجام داده اید وبنابراین استدلالهای غیر منطقی و اشتباه در مورد موقعیت‌های مشابه در آینده انجام دهند 

البته نگرانیو اشاره می‌کند که پوکر باز های تازه کار نباید اقدام به این کارکنند و و در عوض باید همان سیاست نشان ندادن کارتها را اتخاذ کنند. نشان دادن انتخابی، تاکتیکی برای پوکر بازان قوی تر است که در مقابل ضعیف‌تر‌ها به کار بگیرند، نه برعکس

مایک کارو :

یکی از کتاب های پوکر مورد علاقه من کتاب مایک کارو با عنوان “سودآورترین توصیه کارو در مورد پوکر هولدم است. در این کتاب مایک کارو چندین

صفحه در مورد نشان دادن انتخابی بعضی از دستها به منظور ایجاد گرایش به اشتباه در بازیکنان خاص بحث می‌کند. مثلا کارو توصیه می‌کند که نشان دادن قوی ترین دست‌هایتان به حریفانی که از قبل هم در مقابل شرط‌های شما زیاد فولد می‌کنند ایده خوبی است. با این کار ممکن است باعث شوید فکر کنند “آره این فرد همیشه دست خوب را دارد، همان طور که خودم هم تصورمی‌کردم”. در نتیجه حتی نسبت به حالت قبل هم جلوی شما سفت تر بازی می‌کنند که باعث می‌شود بتوانید بیشتر بلوف موفقیت آمیز بزنید. بالعکس توصیه کارو این است بلوف‌هایتان را به حریفانی که تمایل زیادی به کال کردن شما دارند نشان دهید. با این کار باعث می‌شوید وقتی دست خوبی دارید آنها با دستهای حتی ضعیفتری هم مایل به کال کردن باشند.

آنتونیو اسفندیاری

در سال ۲۰۱۱ آنتونیو اسفندیاری در حال تفسیر زنده سری مسابقات جهانی پوکر بود و در مورد نشان دادن یا ندادن کارتها از او سوال شد.او گفت که هیچ وقت کارتهایش را در صورتی که باعث تقویت تصمیمات خوب حریفان شود نشان نمی‌دهد. اگر آنها فولد کنند او دست بهتر را به آن‌ها نشان نمی‌دهد – ولی ممکن است گاهی یک بلوف را نشان دهد. او دوست دارد که اطلاعات غلط بدهد و حریفانش را که اشتباه کرده‌اند عصبی کند نه اینکه یک پاداش روانی به آن‌ها برای تصمیم صحیحشان بگیرد. به نظر من این یک رویکرد استراتژی مستحکم نسبت به این سوال است.

نتیجه گیری

نحوه بازی

 بازیکنان سعی می کنند با استفاده از دو hole کارت (کارت های دست بازیکن ) در هولدم و4 کارت در اوماها و 5 کارت عمومی روی میز، بهترین دست(به 5کارت که از کارت های روی میز و کارت های hole تشکیل شده یک دست می گویند) 5 کارتی ممکن خود را بسازند. ارزش کارت ها از دو شروع شده و تا آس ادامه می یابد. 

در زیر دست های برنده بازی را از با ارزش ترین تا بی ارزش ترین مشاهده میکنید

1-رویال فلاش(royal flush)

تنها دست برتری که هر بازیکن تگزاس هولدم رویای داشتن آن را در سر می پروراند و به ندرت قابل مشاهده است دست رویال فلاش می باشد. یک رویال فلاش متشکل از یک استرایت فلاش با کارت های شمایل و 10 است. یعنی 10-سرباز-بیبی-شاه-آس که هم خال هستند. با داشتن چنین دستی، با ارزش ترین دست ممکن را خواهید 

2-استرایت فلاش(straight flush)

تنها دستی که می تواند بر چهار هم نوع غلبه کند یک استرایت فلاش است. یک استرایت فلاش شامل استرایت( 5کارت به ترتیب عددی) هم خال می باشد.

3–چهار هم نوع(four of kind)

همان طور که از نامش پیداست، این دست شامل 4کارت هم نوع می باشد- مثال: چهار کارت 10. واضح است که داشتن این دست توسط دو نفر غیر ممکن است.

4-فول هاوس(full house)

یک فول هاوس از ترکیب سه کارت هم نوع و یک جفت تشکیل می شود. برای مثال، شما با داشتن سه تا 10 و یک جفت 9، یک فول هاوس خواهید داشت. برخلاف فلاش و استرایت، داشتن دست مشابه در این مورد توسط سایرین امکان پذیر نخواهد بود، زیرا فقط یک بازیکن می تواند سه کارت هم نوع داشته باشد.

5-فلاش(flush)

یک فلاش متشکل از هر 5کارت هم خال است که ترتیب عددی نداشته باشند- مثال: 2-8-10-سرباز- بیبی که همه خال پیک داشته باشند. این دست برابر یک های فلاش بیبی است. در صورتی که فرد دیگری فلاش برابر شما داشته باشد، پات بین شما تقسیم می شود، زیرا در دست های 5کارته جایی برای های کارت دیگر نیست.

6-استرایت(straight)

یک استرایت شامل هر 5 کارت به ترتیب عددی است که هم خال نیستند. برای مثال، 8-9-10-سرباز-بیبی غیرهم خال که برابر یک های استرایت بیبی می باشد. در صورتی که فرد دیگری استرایتی برابر با شما داشته باشد،مبلغ بین شما تقسیم می شود، زیرا در دست های 5کارته جایی برای های کارت دیگر نیست.

7-سه هم نوع یا (three of kind)

هر بازیکن دارای سه کارت هم نوع دارای دست Trips می باشد. برای مثال، احتمال دارد یک بازیکن دو 8 به عنوان hole کارت داشته و در مرحله ی چرخش یک 8 دیگر را نیز روی میز باز شود. در این صورت وی 3تا 8 در دست خواهد داشت. احتمال وجود دستی برابر با این دست به خاطر وجود 4 کارت برای هر عدد، ممکن نخواهد بود.

8-دو جفت(two pair)

در رتبه ی بعدی، دو جفت قرار دارد (مثال، دو تا 5 به همراه دو تا شاه). به ندرت شاهد این خواهیم بود که دو بازیکن دارای دو جفت مشابه باشند. در این صورت بازیکن دارای تک کارت دیگر با ارز تر برنده خواهد بود.

9-جفت(one pair)

داشتن یک جفت (مثال: دو تا 5) بهتر از در دست داشتن با ارزش ترین کارت است. هر جفت می تواند بر “یک های کارت” غلبه کند. احتمال دارد دو بازیکن، یک جفت هم ارزش در دست داشته باشند (مثال: دو تا 5). در این صورت بازیکن دارای یک کارت باارزش تر ( Kicker) برنده خواهد شد. به طور مثال، اگر دو بازیکن یک جفت 5 در دست داشته باشند و یکی یک آس و دیگری یک شاه داشته باشد، بازیکن دارای آس برنده ی دست خواهد بود، زیرا آس ارزش بالاتری دارد.

10-کارت برتر(high card)

اگر هیچ بازیکنی نتواند یک جفت یا بیشتر در دست داشته باشد و بازی به شات داون برسد (یعنی، بازیکنان کارت هایشان را بعد از کارت رودخانه رو کرده و راند شرط بندی بعدی را شروع کنند)، بازیکن دارای با ارزش ترین کارت، برنده خواهد شد. اگر دو بازیکن یک شاه های داشته و آن را اعلام کنند، بازیکن دارای با ارزش ترین کارت بعدی برنده خواهد شد. اگر حداقل دو بازیکن دو دست هم ارزش داشته باشند (یعنی، همه ی کارت های در دستشان ارزش عددی برابر داشته باشند)، مبلغ بین آن ها تقسیم خواهد شد.

مهم تر از جزئیات تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا نشان دادن انتخابی کارتها می‌تواند مفید باشد یا نه، این است که در مورد نشان دادن یا ندادن کارت‌هایتان به حریف در موقعیت پیش آمده فکر کنید. نکته‌ای که درباره این مورد دوم وجود دارد این است که این یک تصمیم استراتژی پوکر است، و موردی نیست که بر پایه هوس یا موقعیت احساسی گرفته شود. تصمیمتان هر چه که بود، مطمئن شوید که هر بار دلیلی برای نشان دادن یا ندادن دست برنده خود دارید در پوکر هولدم زمانیکه دست ناتس شما در فلاپ رو شده است و در فلاپ ناتس شده اید باید به سبکی بازی کنید که بازی کات شود و ادامه پیدا نکند که البته این خود دارای ویژگیهایی از شناخت بازی حریف خواهد بود.

  شناسایی یک بازیکن می تواند موجب شود که ما بتوانیم جبهه مقابل بازی او را انتخاب کنیم تا موجب ناکارآمدی تاکتیک او شویم، اما اولا که شناسایی بازی حریف عمدتا کار دشواری است و دوما حریف شما می تواند تاکتیک خود را تغییر دهد پس ما نباید تمام بازی خود را بر مبنای فرضیاتی که از بازی حریف داریم بنا نهیم. ممکن است بسیاری از بازیکنان این اشتباه را بکنند و حریف را تا برگ ریور همراهی کنند و در ریور برگ برنده برای حریف نمایان شود.

توصیه های افزایش مهارت در پوکر

1-در بازی پوکر به طیف دستها فکر کنید، نه یک دست به خصوص

یکی از آسان‌ترین راه‌های تشخیص بازیکنان متوسط از پوکر بازان خبره نحوه تفکر آنها در مورد دست حریف است. بازیکنان متوسط سعی می‌کنند یک دست به خصوص را به حریف نسبت دهند. پوکر بازان پیشرفته به صورت طیف دست‌ها فکر می‌کنند.شما باید به طیف دستهای حریف فکر کنید. هیچ کس دست به خصوصی در پوکر ندارد – آنها طیف دستهای مختلفی می‌توانند داشته باشند. آنها می‌توانند با دستهای مختلف به میزان متغیر ظاهر شوند.

2-بی خیالِ دستهای محبوب شوید!

خیلی از افراد یک دست مورد علاقه (favorite hand) دارند. مثلا می‌دانم که هر بار که ۹۷ همخال می‌آورم چشمانم برق می‌زند و خیلی مشتاق به بازی با آن هستم!ولی در واقعیت می‌دانم که ۹۷ همخال یک دست متوسط است. در بعضی از موقعیت‌ها بازی کردن با آن با عقل جور در می‌آید. ولی تقریبا همیشه باشد در پوزیشن‌های ابتدایی فولد شود.اگر در حال حاضر یک دست محبوب دارید، اشکالی ندارد- خیلی‌ها دارند. ولی رفتار ترجیحی نسبت به آن نداشته باشید و بازی‌های بد با آن نکنید. در پوکرِ برنده ریاضیات و منطقِ سخت حاکم است، نه خرافات.

3-یک استراتژی پوکر مداوم اتخاذ کنید

یک کلید بزرگ دیگر برای تبدیل شدن به یک پوکرباز عالی این است که به طور مداوم یک استراتژی پوکر برنده به کار بگیرید. تغییر دادن ناگهانی چیزها صرفا به دلیل خستگی یا بی‌حوصلگی خوب نیست (مثلا بازی کردن با ۹۷ همخال از پوزیشن ابتدایی).

همه مطالعه، تجربه و یادگیری شما در طول سالها به شما یک بدنه‌ی دانش داده است که با شما می‌گوید چطور بازی پوکر را به طرز سود آوری انجام دهید. ولی این قضیه فقط در صورتی اهمیت پیدا می‌کند که آن را همیشه در میزهای پوکر به کار بگیرید. تک تک دست‌ها و جلسه‌های بازی مهم است.پوکر بازان درجه یک استراتژی برنده یکسانی را پی در پی به کار می‌برند، فارغ از این که چه احساسی دارند و نتایج اخیرشان چه بوده است.

4-همیشه برای خود دلیل داشته باشید

پوکر بازان برنده و کارکشته گاهی اوقات استانداردهای خود را تغییر می‌دهند، حتی استراتژی‌های موفقیت آمیز خود را، ولی همیشه این کار را برای دلایل خیلی روشن انجام می‌دهند.

یک بازیکن متوسط ممکن است به دلیل بی حوصلگی یا تلاش برای رقم زدن یک اتفاق شروع به رِیز کردن با ۹۷ همخال از پوزیشن ابتدایی کند. ولی یک پوکر باز درجه یک با این دست در این پوزیشن در موقعی رِیز می‌کند که متوجه می‌شود بازیکنان حاضر در میز به صورت منفعل و غیر تهاجمی بازی می‌کنند و دو بازیکن حاضر در اسمال بلایند و بیگ بلایند هم پوکر بازان تفریحی و آماتور هستند. در این صورت دلیل روشنی وجود دارد که تصور کنیم رِیز با ۹۷ همخال از پوزیشن ابتدایی (که در شرایط عادی باید فولد شود) ممکن است در واقع بازی سود آوری در این موقعیت باشد.

اگر می‌توانید بحثی با دلایل منطقی داشته باشید که تغییر دادن استراتژی معمول خود می‌تواند سود آور تر باشد، اشکالی ندارد. ولی دلایلی مثل “چون دلم این طور خواست” یا “حوصله ام سر رفته” است که باید از میان برود.

5-بدانید که چه موقعی باید پاکت آس خود را فولد کنید

یک تفاوت روشن دیگر بین پوکر بازان متوسط و پوکر بازان عالی قدرت آنها در فولد کردن یک بیش جفت (overpair) است.بازیکنان خوب قادرند هر گونه گیرِ احساسی به دستهای خوب خودشان را رها کنند. در عوض پوکر بازان متوسطحتی وقتی می‌دانند که دستشان شکست خورده نمی‌توانند آن را رها .کنند

نحوه بازی و اصطلاحات کاربردی

حداقل میزان پول لازم برای ورود به هر دور بازی چیپ (Big Blind) نام دارد. اولین نفر بعد از کارت‌پخش‌کن در جهت عقربه‌های ساعت باید نصف میزان حداقل Small Blind (در ایران به آن نیم گیر می‌گویند) را قبل از دریافت هر کارتی بپردازد و نفر بعد از وی کل مبلغ راBig Blind (در ایران به آن گیر می‌گویند). در واقع این دو نفر مجبور به پرداخت این مبالغ هستند. برای اختصار از این پس از Big Blind و Small Blind به عنوان SB و BB یاد می‌شود.

بعد از توزیع کارت توسط کارت‌پخش‌کن، شرط‌بندی از نفر بعد از BB شروع می‌شود.

هر بازیکن برای ورود به بازی باید حداقل میزان BB را بپردازد یا در غیر اینصورت از آن دور بازی خارج شود و به اصطلاح جا برود (Fold).

حالت دیگر این است که شخصی با توجه به پتانسیل بالای کارتهای موجود در دستش میزان شرط را افزایش دهد (توپ زدن) (Raise).

حداقل میزان Raise به اندازه یک BB است. از نظر حداکثر میزان Raise پوکر به سه دسته تقسیم می‌شود. Limit و No-Limit و Pot Limit در نوع Limit حداکثر مبلغ افزایش همان یک BB است و اینکار تا حداکثر ۴ دور انجام پذیر است. در نوع Pot Limit حداکثر به اندازه پولی که تا به آن لحظه در میان بازی پوت (Pot) جمع شده می‌توان Raise توپ زد. در نوع No Limit محدودیتی در میزان افزایش شرط نیست.

نحوه بازی قبل از فلاپ

دسته بندی دستهای پوکر

همان‌طور که دیدیم عوامل مختلفی ترکیب می‌شوند تا یک دست شروع قوی‌تر از دست شروع دیگر باشد – از جمله این عوامل این است که آیا کارت‌های شما جفت، هم‌خال، یا نزدیک به هم هستند. در نتیجه، دست‌های پوکر متعاقبا می‌تواند در گروه‌های خاص دسته‌بندی شود و شما می‌توانید در مورد استراتژی بازی با هر کدام از این گروه‌ها فکر کنید.

قوی ترین دست ها را هیولا(monster)مینامیم و ضغیف ترین آنها را آشغال (trash)،و چند دسته هم بین اینها وجود دارد

گروه۱: دست‌های هیولا

♠A♠A♥، K♣K♥، Q♦Q، و گاهی ♥A♥K

جفت‌های خیلی بالا بهترین دست‌های شروع در پوکر تگزاس هولدم هستند، و AA از بین آنها بهترین است. اینها دست‌های هیولا هستند و همیشه باید با آن‌ها بازی کرد، حتی از موقعیت‌های ابتدایی یا میانی و در مقابل افزایش شرط توسط حریف. بهتر است این دست‌ها را به صورت خیلی تهاجمی بازی کرد، پس وقتی دست هیولا دارید قطعا باید رِیز کنید.

گروه ۲: دست‌های بسیار قوی

♣J♠J♣، ۱۰♠۱۰♥، A♣K♠، A♣Q

همه این‌ها دست‌هایی بسیار قوی هستند ولی ارزش آن‌ها از دست های گروه ۱ کمتر است. این گروه جفت‌هایی که تا حدی کوچک‌تر از جفت‌های خیلی بالا که در دسته ۱ اشاره شد، کارت‌های با رتبه بالا و پیوستگی خوب ولی نه لزوماً در بالاترین حد، را در بر می‌گیرد. برای مثال AK غیر همخال تا حدی ارزش کمتری  از نسخه هم خال خود دارد، و AQ همخال به اندازه Ak پیوستگی ندارد.

با این وجود باید در اکثر مواقع باید با این دست‌های بسیار قوی بازی کنید و رِیز کنید. ولی اگر یک رِیز و ری‌رِیز قبل از شما وجود داشت باید بسیار احتیاط کنید چون ممکن است حریفتان دست بهتری داشته باشد. ممکن از تصمیم به فولد بگیرید. یکی از دو بازیکنی که پیش از شما رِیز یا ری‌رِیز کرده است ممکن است به راحتی یکی از دست‌های گروه ۱ را داشته باشد که قوی‌تر از دست شما است.

گروه ۳: دست‌های احتکاری

هر جفت از ♦۹♥۹ تا ♥۲♠۲، هر آس با کیکر بین سرباز و نُه، آس‌های هم خال، دو کارت هم‌خال ده یا بالاتر مثل (مثل ♠Q♠T♠، K♠Q♠، K♠J)، دو کارت همخال با حداکثر دو رتبه فاصله (مثل ♠۸♠۹ و ♠۷♠۹).

مهمترین فاکتور در ارزیابی دست این است که آیا دستتان جفت است، پیوستگی دارد، یا رتبه بالایی دارد. دست‌های احتکاری معمولا یک یا دو مورد از این شرایط را ندارند: جفت هستند ولی نه جفت‌های خیلی بالا، هم خال هستنند ولی نه خیلی نزدیک به هم، و … .همه این دست‌ها پتانسیل این را دارند که دست بسیار قدرتمند‌تری بسازند، ولی به تنهایی و در ابتدا قدرت خیلی وِیژه ای ندارند. در موقعیت ای ابتدایی شاید بهتر باشد آن ها را فولد کنید چرا ممکن است کسی از موقعیت‌های آخر تصمیم به رِیز بگیرد و شما را تحت فشار قرار دهد.

در مقابل، در موقعیت‌های آخر می‌توانید رِیز را مدّ نظر قرار دهید؛ به خصوص وقتی همه بازیکنان قبل از شما فولد کرده‌اند. اگر کسی کال کند می‌دانید که دستتان پتانسیل اینکه به دست قدرتمندی تبدیل شود را دارد.

گروه ۴: دست‌های بسیار ضعیف

بقیه دست‌ها دست‌های شروع ضعیف به حساب می‌آیند. این دست‌ها اصطلاحا آشغال هستند. نه رتبه بالایی دارند، نه به طرز معنی‌داری پیوستگی دارند. حتی دستی مثل ♦۲♦۳ ضعیف است. ممکن است به نظر بیاید که پتانسیل رنگ شدن یا استریت شدن را دارد، ولی آن قدر پایین است که ممکن است باز هم بازنده باشد.

نباید بدون داشتن دلیل خوب چنین دستی را بازی کنید، و بهتر است همواره آن را فولد کنید.

در نظر گرفتن موقعیت/ پوزیشن

موقعیت شما در میز پوکر نیز عامل بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. این موضوع به خصوص در تصمیم‌گیری پیش از فلاپ شما کاربرد دارد. اگر تعداد بازیکنان زیادی می‌توانند بعد از شما عمل کنند باید در انتخاب دست‌های شروع خود خیلی محتاطانه‌تر عمل کنید.

باید سعی کنید از بازی بدون پوزیشن به خصوص با دست‌های ضعیف اجتناب کنید. دو دستی که در ادامه آورده می‌شود را بازی کنید و ببینید که چطور موقعیت شما در میز تصمیم گیری شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

۱) شما در موقعیت میانی ♠A♠Q دارید. شما باید ریز کنید چرا که همه فبل از شما فولد کرده‌اند و شما یک دست قوی دارید.

۲) شما در موقعیت ابتدایی ♠۸♠۹ دارید. از آن جایی که بازیکنان زیادی بعد از شما باید بازی کنند باید فارغ از بازی قبل از خود دستتان را فولد کنید.

۳) بازی با همین دست در موقعیت پایانی بعد از این که دو نفر کال کرده اند بسیار سود آور است. باید کال کنید.

ردیابی بازی

یک فاکتور مهم دیگر که پیش از فلاپ باید در نظر گرفته شود، بازی‌ای است که قبل از شما شده است. اگر بازیکنی قبل از شما وارد بازی شده است، متوجه می‌شوید که دستی دارد که می‌خواد بازی کند. اگر رِیز کرده باشد، می‌گوید که دست خوبی دارد و تمایل به ساختن یک پات بزرگ دارد.

باید انتخاب دست شروع خود را با اطلاعاتی که کسب کرده‌اید تطبیق دهید. باید سفت‌تر باشید و دست‌های کمتری بازی کنید و فقط دست‌هایی را بازی کنید که قدرت کافی برای مقابله با دست او را داشته باشد. هیچ وقت نمی‌توانید مطمئن باشید که حریفتان چه دستی دارد ولی اغلب می‌توانید طیف دست‌های محتمل او را محدود‌تر کنید و درک بهتری از چیزی که مقابل آن هستید پیدا کنید.

نتیجه گیری

نخستین تصمیمی که باید بعد از دریافت دو کارت دست خود بگیرید این است که آیا کارت های‌تان قدرت کافی برای ورود به پات را دارند یا خیر. دست های شروع خوب معمولا دست هایی هستند که در مرحله نمایش کارت ها هم خوب هستند. بنابراین تصمیمی که می گیرید می تواند بلافاصله همه موارد بعد از آن را تحت تاثیر قرار دهد.

به عنوان یک مبتدی، احتمالا بهتر است دست‌های قوی را بازی کنید و بقیه دست‌ها را فولد کنید. فولد کردن پشت سر هم خجالتی ندارد. همیشه دست بعدی در راه است.

اصطلاحات مهم

شرط های مبهم (blind)

شرط های مبهم شرط های اجباری ای هستند که دو بازیکن باید برای باقی ماندن در پای میز، در هر راند این شرط ها را درون پات قرار دهند. بازیکنان ارائه دهنده ی شرط های مبهم باید قبل از دیدن هر کارتی شرط خود را ارائه دهند- به همین دلیل است که این شرط ها را “مبهم یا blind “نامیده اند.

تنها دو بازیکن سمت چپ جایگاه دیلر می توانند شرط های مبهم را ارائه دهند. بازیکن نزدیکتر به جایگاه دیلر شرط مبهم کوچک و بخشی از شرط مبهم بزرگ (معمولا نصف) آن را ارائه می دهد. مقدار شرط مبهم بزرگ همیشه نشان دهنده ی حداقل شرط مجاز راند است. برای مثال، اگر شرط مبهم بزرگ 2.00 باشد، شرط مبهم کوچک نیز عموما برابر 1.00 می شود

**دلیل وجود شرط های مبهم  چیست؟**

هدف شرط های مبهم، شروع بازی  و اطمینان از وجود مبلغی برای برنده شدن در هر راند است. همچنین وجود شرط های مبهم بازیکنان را تشویق به ارائه ی شرط می کند، زیرا در غیر این صورت بازیکنان مجبور می شوند با مرور زمان تمام ژتون های خود را برای پرداخت به شرط های مبهم از دست بدهند. پس از گذاشتن شرط های مبهم روی میز، دیلر کارت های هولد را بین بازیکنان پخش می کند.

کارت های هول(hole)

در تگزاس هولدم به هر بازیکن پای میز دو کارت به پشت داده می شود. به این کارت ها “کارت هول” می گویند، که تنها کارت های “خصوصی” ای هستند که بازیکنان دریافت می کنند.  به عبارت دیگر، فقط شما می توانید این کارت ها را ببینید. سایر کارت های پخش شده در طی راند به رو داده می شوند و همه ی بازیکنان می توانند از آن ها استفاده کنند. به این کارت ها نیز کارت های عمومی می گویند. بازیکنان می توانند با استفاده از کارت های عمومی سعی کنند تا بهترین دست ممکن را برای خود بسازند.

بلاف زدن(bluff)

پوکر یک بازی شرط بندی است که در آن بلاف زدن یک کار رایج است. بلاف زدن زمانی به درد می خورد که پیش بینی کنید رقیبتان یک دست مشخص دارد و شما سعی کنید با رفتارتان (افزایش، چک کردن و غیر) وانمود کنید که دست شما از وی بهتر است. در بازی پوکر زنده استفاده از زبان بدن به طور عمدی برای القای منظوری خاص به رقیب یک استراتژی موفق بلاف به شمار می آید.

فلاپ(flop)

پس از پخش سه کارت به رو، بعد از راند اول شرط بندی، فلاپ شروع می شود. این 3 کارت اولین کارت های عمومی پخش شده در راند هستند. سپس بازیکنان سعی می کنند با استفاده از کارت های عمومی بهترین دست ممکن را بسازند. در مرحله ی قبل فلاپ هر راند، بازیکنان قدرت دست و موقعیت و جایگاه خود را در ترتیب شرط بندی در مقایسه با رقبا می سنجند.

چک کردن(check)

چک کردن به زمانی گفته میشود که شما نه میخواهید از این دست خارج شوید (fold) و نه میخواهید مبلغ را افزایش دهید (raise) و فقط میخواهید در بازی بمانید در این حالت چک می کنید.این کار معمولا با گفتن کلمه چک و یا با دوبار ضربه زدن به روی میز بازی انجام می شود.

افزایش مبلغ(raise)

زمانی که می خواهید مبلغ روی میز را افزایش دهید اصطلاحا raise میدهید.این اتفاق زمانی که کسی از دست خودش مطمعن است و یا می خواهد بلاف بزند می افتد.

اگر برای اولین کار مبلغی را شرط کنید به آن بت(bet) میگویند.

شرط تمام مبلغ(all in)

قرار دادن تمامی مبلغی که دارید به روی میز.زمانی که بازیکنی اطمینان دارد که دست را مال خود می کند تمام مبلغ موجود را قرار می دهد که این کار نیاز به تجربه بالایی دارد و به شرایط بازی هم بستگی دارد.البته که بعضی بازیکنان با این کار بلاف هم میزنند که ریسک بسیار بالایی دارد

کال یا قبول کردن (call)

وقتی بازیکنی شرط را افزایش می دهد شخصی که شرط گذار نباشد برای یکسان کردن شرط خود با دیگران کال میکند یعنی شرط را قبول میکند

مبلغ ورودی (buy-in)

حداقل میزان ژتون لازم که برای ورود به یک بازی خاص یا تورنومنت باید خریداری شود

بازی نقدی (cash game)

بازی که هر دست آن برای پول واقعی بازی می شود و ژتون ها معادل پول نقد هستند بر خلاف تورنومنت ها که پرداخت جوایز بر اساس رتبه بندی نهایی انجام می شود.

پات (pot)

مقدار پول یا ژتونی که هر دور از بازی روی میز قرار میگیرد(بازیکنان آنرا شرط می کنند)

برای رفتن به سایت وان ایس بت از آدرس صفحه اول کلیک کنید چون هر روز لینک بدون فیلتر می گذارم. فیلتر شکن رو خاموش کنید و در صفحه اول روی وان ایکسبت کلیک کنید.

تگ ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *